Bize Ulaşın

Dübel ve Vida

Dübel ve Vida

Neredeyse herkesin yeni taşındığı evde raf, dolap ve benzeri eşyaları duvara sabitleme ihtiyacı duyduğu bir gerçektir. Aynı şekilde internet ve telefon kablolarının duvara sabitlenmesi gerekebilir. Bu tür işlerde en büyük yardımcımız dübel ve vida malzemeleridir. Kolay ve hızlı bir sabitleme imkânı sunarak kesin çözüm sağlarlar. Malzemeler ne kadar kaliteliyse, yapılan işten alınacak verim daha yüksek olacaktır. Mstlyle markasının sunduğu en iyi dübel ve vida modellerini tercih ederek, yaptığınız işe kesin bir çözüm üretebilirsiniz. Üstelik uygun fiyat avantajından yararlanarak bütçenizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Dübel Nedir? Ne İşe Yarar?

Dübeller, bir malzemeyi, profili, dolabı, rafı, panoyu, aparatı, çelik konstrüksiyonu ve daha çeşitli ürünleri herhangi bir alana sabitlemeye yarayan kullanışlı yardımcılardır. Kullanıldığı işin niteliğine göre verimi farklılık gösterebilir. Duvar, alçıpan, zemin ve tavan gibi alanlara dübel kullanarak sabitleme yapılabilir. Dübeller farklı çap ve uzunlukta olurlar. Matkap ucuna takılarak profesyonel bir çalışma gerçekleştirilebilir.
Dübel kullanım alanları oldukça geniştir. Neredeyse her zemin yapısında işlevsel bir fonksiyona sahiptir. Tuğla ve beton yapılarda, deforme veya düz zeminlerde, levha malzemelerinde, alçıpanda, duvarda, ahşap ürünlerde rahatlıkla kullanılabilir. Standart tasarımı sayesinde içine girdiği delikte genleşerek delik alanında tutunma sağlar. Böylece saplandığı yerden çıkması zorlaşır. Sürtünme kuvvetinin etkisiyle dönmeyi kısıtlar.
Dübel çeşitleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Genel olarak özelliklerinin delinecek alanın niteliğine göre değiştiği görülür. Delme yönteminin nasıl yapılacağı dübelden alınacak verimi artırabilir.

  • Tuğla malzemelerde darbesiz delme,
  • Dayanıklı malzemelerde darbeli delme,
  • Dolu ve yoğun malzemelerde kırıcı delme,
  • Çapı yüksek malzemelerde elmas uçlu delme,

İşlemleri gerçekleştirilmelidir. Montaj işlemi yanlış bir şekilde yapıldığında dübelde zorlamaya bağlı olarak deformasyonlar meydana gelebilir. Bu deformasyonlar genellikle kırılma ve çatlama ile oluşur. Matkaplı çalışmalarda zorlamadan kaçınılmalıdır. Çünkü sadece dübel değil ekipman ve saplanacak zemin de zarar görebilir.
Dübeller son dönemde daha dayanıklı hale getirilmeye başlanmıştır. Galvaniz madde ile kaplanarak darbe etkisini artırma hedeflenmektedir. Özel alaşımlı dübeller ve paslanmaz çelik dübeller korozyona karşı direnç seviyesi yüksek ürünlerdir.
Beton vidası, ağır iş dübeli sınıfına girer. Zorluk seviyesi yüksek beton zeminde kolaylıkla tercih edilebilir. Kullanım sayısı diğer türevlerine göre daha fazladır, demontesi defalarca yapılabilir. Bu da maliyetleri düşürmeye yardımcı olur. Yeniden düvel ve vida alımına ihtiyaç kalmaz.
Vidalar, kullanım alanına göre biçim ve tür olarak farklı sınıflara ayrılır. Makinelerin dişi kısımlarını oluşturan malzemeler olduklarından, kullanımdaki önemi oldukça fazladır. Çelik, demir, titanyum malzemelerden üretilirler. Montaj işlerinde vidalar ve dübeller olmazsa olmazdır. Bu nedenle en kaliteli malzemeleri tercih etmek gerecektir. Vida çeşitleri hakkında detaylı bilgi alarak, işinizde kullanacağınız en iyi vidayı belirleyebilirsiniz.
Mstlyle markasının sunduğu uygun fiyat seçeneklerinden yararlanabilir, en iyi dübel ve vida çeşitlerine sahip olabilirsiniz.

 

 

Telefon WhatsApp Harita E-posta